Ten przepis na rozgrzewającą zupę gulaszową dostałem od znajomego z Węgier. Od razu pokochasz jej smak
Zupa gulaszowa to narodowe danie Węgrów, które sprawia, że proste składniki zamieniają się w zachwycającą smakiem i bogatym aromatem zupę oraz drugie danie w jednym. Sekretem idealnej zupy gulaszowej jest smażona na smalcu mielona papryka słodka i papryka ostra, ale trzeba uważać, żeby papryki nie przypalić, bo zupa gulaszowa stanie się gorzka. Jeśli chodzi o mięso do zupy gulaszowej, to najlepiej wybrać kilogram wieprzowiny (np. szynki, łopatki, karkówki) lub opcjonalnie po 1/2 kg mięsa wieprzowego i 1/2 kg mięsa wołowego (np. mięso wołowe z udźca). Zobacz, jak zrobić idealną zupę gulaszową.
Przepis: Zupa gulaszowa
Tradycyjna zupa gulaszowa to potrawa przygotowywana w żeliwnym kociołku nad ogniskiem. Zarówno zawodowi kucharze, jak i amatorzy dodają do zupy gulaszowej coś od siebie. Poniższy przepis dostałem od znajomego Węgra, który do perfekcji dopracował proporcje mięsa wieprzowego, warzyw, bulionu i przypraw, dzięki czemu zupa gulaszowa ma wyrazisty smak i intensywny kolor.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Węgierska
- Czas gotowania
- 2 godz.
- Liczba porcji
- 4
Składniki
- 1 kg mięsa wieprzowego
- 2 łyżki oleju roślinnego
- 2 duże cebule
- 4 ząbki czosnku
- 3 czerwone papryki
- 1 puszka pomidorów bez skórk
- 4 duże ziemniaki
- 2 łyżki słodkiej papryki mielonej
- 1 łyżeczka ostrej papryki mielonej
- 3,5 litra bulionu
- 2 kulki ziela angielskiego
- 1 duży liść laurowy
- sól
- pieprz
Sposób przygotowania
- SmażenieMięso umyj, osusz papierowym ręcznikiem i pokrój na małe kawałki (kostka o boku 2 cm). Na patelni rozgrzej olej (opcjonalnie możesz użyć smalcu). Zdejmij patelnię z tłuszczem z ognia i dodaj słodką i ostrą paprykę mieloną. Rozprowadź paprykę w gorącym tłuszczu, a następnie postaw patelnię na gazie. Na tłuszcz z papryką wrzuć mięso i smaż, od czasu do czasu mieszając około 3-4 minuty. Gdy mięso będzie zrumienione, zdejmij je z patelni i przełóż do dużego garnka. Nie wylewaj resztek tłuszczu z patelni.
- DuszenieZalej usmażone mięso szklanką bulionu i duś pod przykryciem na małym ogniu do momentu wyparowania płynu. Gdy płyn wyparuje, dodaj jeszcze trochę bulionu – do duszenia mięsa potrzeba około 1 litra bulionu. Czynność powtarzaj do momentu, aż mięso zmięknie. Czas duszenia mięsa wieprzowego to około 40 minut.
- Przygotowanie warzywCebulę i czosnek obierz i drobno pokrój. Każdą paprykę przekrój na pół i usuń gniazda nasienne, a następnie pokrój w kostkę. Ziemniaki obierz i pokrój w dużą kostkę o boku około 3 cm. Cebulę pokrojoną w kostkę lekko zeszklij na pozostałym po smażeniu mięsa tłuszczu i dodaj czosnek. Smaż jeszcze 1 minutę. Dodaj świeżą paprykę i smaż kolejną minutę. Na koniec dodaj pokrojone w kostkę ziemniaki. Smaż warzywa 3-4 minuty – ziemniaki powinny lekko się przypiec.
- GotowanieDo garnka z uduszonym mięsem dodaj warzywa z patelni, resztę bulionu oraz liść laurowy i ziele angielskie. Dodaj 1 łyżeczkę soli. Gotuj do miękkości ziemniaków – około 10-15 minut. Następnie dodaj rozdrobnione widelcem pomidory z puszki (lub zamiast tego 3 łyżki koncentratu pomidorowego) i gotuj jeszcze 10 minut na średnim ogniu. Gotową zupę gulaszową dopraw do smaku solą i pieprzem. Możesz także dodać do zupy gulaszowej tymianek, oregano, majeranek lub inne zioła.
Z doświadczenia wiem, że zupa gulaszowa najlepiej smakuje na drugi dzień, dlatego warto przygotować ją wieczorem i pozostawić na całą noc w lodówce, aby smaki się przegryzły. Jeśli lubisz ostre dania, polecam zwiększyć ilość ostrej papryki mielonej – z jednej do dwóch łyżeczek.
Zupa gulaszowa – przydatne wskazówki
Domowa zupa gulaszowa to danie, które możesz dowolnie modyfikować. Doskonale smakuje nie tylko zupa gulaszowa z wieprzowiny i wołowiny, ale także np. zupa gulaszowa z kurczakiem i zupa gulaszowa z pieczarkami. Jeżeli chcesz dodać do zupy gulaszowej kurczaka, to pamiętaj, że mięso drobiowe nie wymaga długiego smażenia i duszenia – wystarczy kilkanaście minut, aby zmiękło, co skraca czas przygotowania potrawy.
Do zupy gulaszowej wybierz ziemniaki o wysokiej wilgotności, które nie rozpadają się podczas gotowania i duszenia. Zamiast pomidorów z puszki możesz dodać do zupy gulaszowej świeże pomidory np. malinowe. Pamiętaj, aby pomidory wcześniej sparzyć, zdjąć skórkę i usunąć z nich gniazda nasienne. Zupę gulaszową podawaj posypaną natką pietruszki.